tokio

Nasi biegacze startują dosłownie na całym Świecie. Mieliśmy już naszych przedstawicieli na Kubie, USA, Kanadzie, Chile, a nawet w Australi. Do tego zacnego grona dołączył Arek, który wybrał się na Tokio Maraton w Japoni. Przygotowania szły bardzo dobrze Wszystko było by piękne i ładne, gdyby nie... no właśnie nie zawsze wszystko idzie tak jak chcemy. Arek w maratonie nie wystartował ale jak sam mówi "Wygrałem drugie życie". Oto jego historia i relacja z imprezy.

 

Kiedy 3 września otrzymałem informacje o wylosowaniu biletu na maraton Tokijski 2016, nie wiedziałem, że będzie to bilet wstępu w drugie życie. Intensywny okres przygotowań z Pro-Runem, systematyczny powrót do kondycji maratońskiej, utrata zbędnych kilogramów tkanki tłuszczowej i niestety organizm wysłał informacje ostrzegawczą - coś jest nie tak. Diagnoza -  rak. Trudna operacji u dr. Kowala, który i tak będąc sam sportowcem poprowadził zabieg w nowatorski sposób zachowując najważniejsze mięśnie, aby pacjent mógł powrócić do lekkich treningów szybko czyli po min 3 miesiącach. Odbierając pakiet startowy właśnie minęły te trzy miesiące.

tokio maraton 4

Pakiety można było odbierać już na trzy dni przed biegiem i z tego właśnie skorzystałem. Niestety nie mogłem zaoferować oddania pakietu, gdyż w informacji było bardzo wyraźnie podkreślone, że jest to nie możliwe, zapewne ze względów bezpieczeństwa po zamachach w Bostonie. Sam odbiór odbywał się w centrum wystawowym „Tokyo Big Sight”, największym tego typu obiekcie w Tokio, otwartym w 1996 roku o powierzchni 230tys m2. Wejście do obiektu stanowią ściany z dwoma wielkimi ekranami na których prezentowane były multimedialne treści z nagłośnieniem, robiło to naprawdę imponujące wrażenie. Plac przed wejściem stanowiło miasteczko namiotowe przygotowane na przyjęcie biegaczy przed i po ukończeniu biegu. Jednym z przebojów dla obcokrajowców była akupunktura po biegu. Organizacyjnie miejsce wydawania pakietów zostało przygotowane perfekcyjnie.

Na każdym miejscu pomagały osoby kierujące do właściwych boksów, mówiące w wielu językach, o czym informowały wielkie naklejki na kurtkach np. ENGLISH. Wszyscy kłaniali się „ po japońsku” życząc powodzenia w biegu. Oczywiście nie obyło się bez miejsca do pisania próśb „Omikuji” o dobry wynik biegu, które zawiesza się tradycyjnie na drewnianej konstrukcji. W następnym pomieszczeniu znajdowała się ściana z umieszczonymi nazwiskami wszystkich uczestników, boksy z historią maratonu, oraz symbole biegu, a następnie hala targowa z dziesiątkami firm sportowych.

tokio maraton 6

Trasa maratonu kończyła swój bieg właśnie przy „Big Sight”, natomiast rozpoczęcie było w dzielnicy rządowych budynków w Shinjoku przed biurowcem rady miejskiej. Sama trasa biegnie przez najważniejsze obiekty Tokio tj. Pałac Cesarski, dzielnicę wieżowców, dzielnicę ekskluzywnych sklepów, sztuczną wyspę.

W Tokijskim maratonie bierze udział 36 tys. biegaczy na pełnym dystansie, 10 tys na 10km a maraton rozpoczyna wyścig osób niepełnosprawnych na hand-bikach.
Na trasę maratonu przybyliśmy z 20 minut przed startem, ulice zamknięte, setki wolontariuszy rozstawionych wzdłuż trasy, policjanci na każdym skrzyżowaniu, służby medyczne na rowerach i co najważniejsze - wzdłuż całej trasy ustawieni kibice. Maraton tokijski oficjalnie podaje, że wzdłuż trasy kibicuje około 1mln 700 tys ludzi. I raczej jest to zgodne z prawdą. Polscy biegacze potwierdzili, że na całej trasie byli kibice bez żadnych przerw.

tokio maraton 15

Setki biegaczy było poprzebieranych w najróżniejsze stroje lub nosiło jakiś śmieszne nakrycie głowy, wyglądało to przezabawnie i wzbudzało ogólny aplauz publiczności. Japończycy nie są tak głośni jak Europejczycy i można było odnieść wrażenie cichego maratonu. Jednakże jak na kulturę kraju kwitnącej wiśni naprawdę doping był gorący.

Teraz parę ciekawostek, które warto przeszczepić na nasz grunt. Pierwsza, w czasie maratonu nikt nie śmieci!! Wszystkie odpady są wrzucane przez uczestników do worków trzymanych przez wolontariuszy wzdłuż trasy co 5 metrów. Najbardziej rozwalił mnie widok, kiedy komuś uciekł worek foliowy i po worek schylił się policjant i podał go najbliższemu wolontariuszowi.

Drugim elementem zaskakującym było to, że zaraz za osobami zamykającymi jechały śmieciarki, wolontariusze wrzucali śmieci, rozbierali razem z policją barierki bezpieczeństwa i wciągu 15 minut nie było śladu po maratonie.

tokio maraton 21

Nie dotarłem już na metę, ale od uczestników wiem, że hitem była akupunktura regenerująca. Wszyscy zapytani biegacze z Argentyny , USA, Polski, Anglii podkreślali najwyższy poziom maratonu.

W samym Tokio jest wiele tras biegowych, świetnie oznaczonych. Jedną z najpopularniejszych jest trasa wokoło Pałacu Cesarskiego bardzo licznie uczęszczana przez cały dzień.
Polecam wszystkim przygodę wyjazdu do Japonii, pomimo braku kwitnących wiśni, przepięknie kwitną teraz śliwki.

facebook

pomiar czasu

rekordy pro run

kalkulatory biegowe

News - pozostałe

#1 Lifestyle - Zimowy Must-Have

  Zimowa pora wcale nie musi kojarzyć się z fatalnymi warunkami atmosferycznymi, przygnębien...

Pilates dla biegaczy

Czy wiesz, że "siła napędowa" u biegaczy powinna wychodzić z korpusu, a nie nóg? Czy wiesz, że moż...

#1 TRENING - CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY?

#1 TRENING - CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY? Na dobre wystartowały treningi przygotowujące naszyc...

6 urodziny Pro-Run

Potwierdzamy i zapraszamy na 6 urodziny Pro-Run. Realizujemy rzucony na treningu pomysł czyli rejs...

Rozpoczynamy sezon 2017/2018. Zapraszamy!

    Sezon 2017/2018 – ZACZYNAMY! Już w najbliższą niedziele o godz. 9.00 na Stadionie...

Medal korony gór polskich

Długo wyczekiwany medal już jest :) Dlaczego taki? Już odpowiadamy. Nasza drużyna nie tylko biega ...

News - zawody

Medal BTW 2017

Długo wyczekiwany medal już jest :) Dlaczego taki? Już odpowiadamy. Nasza drużyna nie tylko biega ...

30 km - Wyniki 16.07.2017

Wyniki biegu dostępne będą na stronie DATASPORT (obecnie są prowadzone prace na serwerze i nie mam...

Letnia Trzydziestka 2017

Ruszyły zapisy na nasz lipcowy sprawdzian na dystansie 30 km. Ponownie można będzie sprawdzić swoj...

Biuro zawodów również w piątek

Już w piątek otwieramy biuro zawodów na bieg w Siechnicach w sklepie sportowym Decatchlon Bielany ...

Posiłek regeneracyjny

Posiłek regeneracyjny jest bardzo ważny również po zawodach, tym razem serwujemy grochówkę w wersj...

Organizacja w Siechnicach

  W Siechnicach zapowiada się ponad pięciuset startujących, a wraz z nimi zapewne kibice. Aby ...