sila siechnice

Już w najbliższą sobotę po raz VII spotkamy się w Siechnicach, aby powalczyć o Puchar Burmistrza. Znakomita, szybka trasa to gratka dla fanów asfaltowej „dychy”. W tym roku dołączy jeszcze jeden bieg na dystansie 5km co z pewnością okaże się wspaniałą alternatywą zarówno dla biegaczy początkujących jak i „długodystansowych sprinterów.” Bieg w Siechnicach rozpoczyna cykl biegów o Grand Prix Powiatu Wrocławskiego, a jego hasłem przewodnim jest siła. Obok szybkości i wytrzymałości jest jedną ze zdolności motorycznych (oznacza to, że każdy z nas ma pewien potencjał, który poprzez trening może rozbudowywać!) z którą my biegacze mamy do czynienia na co dzień.

Swój przejaw będzie miała nie tylko na wyjątkowym i unikatowym medalu, ale również podczas całorocznego cyklu treningowego i samego startu. O sile możemy mówić w wielu aspektach, a w pierwszych skojarzeniach zapewne widzimy atletów dźwigających ciężary, Mariusza Pudzianowskiego tryumfującego w zawodach serii Strong Man czy boksera nokautującego swojego przeciwnika. W każdym z tych wyobrażeń jest mnóstwo siły, ale zacznijmy od początku czyli od lekcji fizyki w szkole.

Otóż siła to nic innego jak iloczyn masy i przyśpieszenia zgodnie z II zasadą dynamiki Newtona. Biegaczom bliższa jest zapewne III zasada dynamiki Newtona, która w praktyce przekłada się na to, że ile włożymy w asfalt tyle od niego otrzymamy. Mówiąc o biegaczach przechodzimy zatem do pojęcia siły mięśniowej, która definiowana jest jako zdolność do pokonywania oporu zewnętrznego kosztem wysiłku naszych mięśni.

Zawodnik trenujący biegi długi notorycznie nastawiony jest na pokonywanie oporów, a im sobie z nimi lepiej radzi tym wyniki stają się lepsze. Mówiąc o treningu długodystansowym bardziej niż o "czystej sile„ mówimy o sile biegowej, a precyzując o wytrzymałości siłowej z którą mamy do czynienia najczęściej. Kształtujemy ją głównie poprzez różnego rodzaju podbiegi, crossy czy popularne skipy i wieloskoki.

Niestety w treningu długodystansowym, aby poprawiać swoje wyniki nie wystarczy bieganie po płaskim. Większość trenerów jest zgodna, że bez odpowiedniego przygotowania wytrzymałości siłowej nie jesteśmy w stanie osiągać znaczących wyników sportowych. Musimy również pamiętać, że trening wytrzymałości siłowej jest dużym bodźcem treningowym i można go stosować wyłącznie po uprzednim przygotowaniu w formie wytrzymałości i sprawności ogólnej.

Trening wytrzymałości siłowej oddziałuje bardzo mocno na poprawną technikę biegu, ergonomię ruchów, a tym samym na wynik sportowy. Bezpośrednim przejawem dobrego przygotowania siłowego biegacza jest znakomita technika biegu, sylwetka zachowana dzięki wzmacnianiu mięśni posturalnych jak również spadek prędkości na ostatnich partiach dystansu.
Jak kształtować wytrzymałość siłową?

  • - podbiegi – dobieraj nachylenie tak, aby rozwijać spore prędkości. Zbyt ostry podbieg może powodować zaburzenia prawidłowej techniki biegu zatem unikaj dużych kątów nachylenia. Podczas podbiegu staraj się mocno pracować ramionami.
  • - crossy – naturalnie podładowany teren o różnej nawierzchni idealnie nadaje się do kształtowania wytrzymałości siłowej. Naprzemienne zbiegi i podbiegi czy tzw. siodła terenowe spowodują zmianę tętna, a tym samym stają się znakomitym środkiem treningowym.
  • - górskie wycieczki biegowe – jedna z najlepszych form kształtowania wytrzymałości siłowej. Wycieczka w góry łączy przyjemne z pożytecznym. Oprócz wspaniałego treningu mamy możliwość zmiany klimatu i podziwiania niecodziennych widoków co zapobiega monotonii treningowej.
  • - lekkoatletyczne ABCadło – skipy, podskoki, wieloskoki to nie tylko znakomite środki treningowe kształtujące wytrzymałość, ale również technikę biegu.
  • - trening siłowy – kojarzony głównie z zajęciami na siłowni i nic w tym złego. Pamiętajmy jednak, że biegaczowi potrzebne są zarówno mięśnie silne jak i elastyczne. Proponuje się zatem trening z obciążeniem własnego ciała, dużą ilością powtórzeń, pełnym zakresem ruchu oraz ćwiczenia angażujące dużą liczbę mięśni na raz

Pamiętaj!

  • - trening wytrzymałości siłowej jest niezbędny w treningu biegacza
  • - kształtowanie wytrzymałości siłowej rozpoczynaj od form łatwiejszych (podbiegi, crossy, ćwiczenia ogólnorozwojowe)
  • - najważniejsza jest poprawna technika wykonywania ćwiczeń ,a dopiero później większe obciążenie i zwiększenie tempa
  • - trening wytrzymałości siłowej poprzedź ćwiczeniami ogólnorozwojowymi i wzmocnij sylwetkę ćwiczeniami z obciążeniem własnego ciała (popularne pompki, przysiady czy brzuszki)

facebook

pomiar czasu

rekordy pro run

kalkulatory biegowe

News - pozostałe

#1 Lifestyle - Zimowy Must-Have

  Zimowa pora wcale nie musi kojarzyć się z fatalnymi warunkami atmosferycznymi, przygnębien...

Pilates dla biegaczy

Czy wiesz, że "siła napędowa" u biegaczy powinna wychodzić z korpusu, a nie nóg? Czy wiesz, że moż...

#1 TRENING - CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY?

#1 TRENING - CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY? Na dobre wystartowały treningi przygotowujące naszyc...

6 urodziny Pro-Run

Potwierdzamy i zapraszamy na 6 urodziny Pro-Run. Realizujemy rzucony na treningu pomysł czyli rejs...

Rozpoczynamy sezon 2017/2018. Zapraszamy!

    Sezon 2017/2018 – ZACZYNAMY! Już w najbliższą niedziele o godz. 9.00 na Stadionie...

Medal korony gór polskich

Długo wyczekiwany medal już jest :) Dlaczego taki? Już odpowiadamy. Nasza drużyna nie tylko biega ...

News - zawody

Medal BTW 2017

Długo wyczekiwany medal już jest :) Dlaczego taki? Już odpowiadamy. Nasza drużyna nie tylko biega ...

30 km - Wyniki 16.07.2017

Wyniki biegu dostępne będą na stronie DATASPORT (obecnie są prowadzone prace na serwerze i nie mam...

Letnia Trzydziestka 2017

Ruszyły zapisy na nasz lipcowy sprawdzian na dystansie 30 km. Ponownie można będzie sprawdzić swoj...

Biuro zawodów również w piątek

Już w piątek otwieramy biuro zawodów na bieg w Siechnicach w sklepie sportowym Decatchlon Bielany ...

Posiłek regeneracyjny

Posiłek regeneracyjny jest bardzo ważny również po zawodach, tym razem serwujemy grochówkę w wersj...

Organizacja w Siechnicach

  W Siechnicach zapowiada się ponad pięciuset startujących, a wraz z nimi zapewne kibice. Aby ...