ja zyc przed maratonem. Foto Jacek Urbanowicz

Wiele rzeczy da się zrobić na ostatnią chwilę. Poza przygotowaniem do maratonu. W ostatnich dniach przed startem nic już nie poprawisz, dlatego warto zadbać o inne aspekty naszej formy. Tę treningową wypracowuje się przez długi czas, co zatem możesz zrobić teraz?.

Nasze ostatnie treningi są spokojniejsze i luźniejsze. Skupiamy się na podtrzymaniu formy. Wszystko ma przypominać ciszę przed burzą, tak aby wzbudzić w organizmie głód biegania. Na starcie masz być jak świeżo naładowany akumulator. Na początek zaznaczam jednak, że zapowiadana prognoza pogody (upał) może nam wiele namieszać. Polecam więc również artykuł Bieganie w upale.

Przed biegiem

Przejdźmy jednak do tego co najważniejsze. Pamiętaj, że start w maratonie to nie trening. Dlatego musisz podejść do sprawy naprawdę poważnie. Przygotuj się nie tylko mentalnie ale i sprzętowo. Wszystko co chcesz użyć w czasie biegu powinno być już przetestowane i sprawdzone. Nie kupuj teraz nowych butów ani skarpetek. Podobnie jest z dietą i wszelkimi żelami energetycznymi (nie testuj niczego nowego).

Warto odwiedzić na spokojnie biuro zawodów. Tym bardziej, że w sobotę odbędzie się tradycyjne Pasta Party na którym warto spotkać się we wspólnym gronie znajomych.

Po odebraniu pakietu startowego kompletujesz swój sprzęt startowy. Niektórzy robią to dużo wcześniej. Nie może w nim zabraknąć kilku najważniejszych elementów. W zależności od pogody odpowiednie ciuchy na zmianę oraz strój na start. Numer startowy montujemy do koszulki już dzień wcześniej. Nie zapomnij o:

 • butach
 • skarpetkach
 • majtkach
 • spodenkach
 • koszulce
 • bluzie, spodniach
 • wodzie
 • plastrach
 • wazelinie na otarcia
 • papierze toaletowym
 • ręczniku
 • żelach energetycznych (jeżeli używasz)
 • oraz innych mniej lub bardziej ważnych elementach jak ulubiony zestaw piosenek.

Cały tydzień poprzedzający start powinien być spokojny i odprężający. Nie przemęczaj się fizycznie i psychicznie (zawsze możesz powiedzieć, że "trener mi kazał odpoczywać") Przed biegiem nie należy imprezować, objadać się itp. Posiłki spożywaj lekkie z większą ilością węglowodanów (makaron, ryż). W dniu startu zjedz normalne śniadanie ale... Zrezygnuj z produktów z wysoka zawartością błonnika, mogą źle wpłynąć na Twój układ pokarmowy. Ja preferuję kanapki z dżemem lub miodem. Pamiętaj, że jesteś już zabezpieczony/ona energetycznie. Nie stresuj się też od rana, wiem, że debiutantów to nie ominie ale i tak nie zmienisz tego, że czeka cię ogromne wyzwanie fizyczne i psychiczne.

Najważniejsza jest noc 48 godzin przed startem

Bardzo często wizja maratonu spędza nam sen z powiek i noc przed startem nie możemy zmrużyć oka. Do tego dochodzi wczesna pora pobudki (start jest o 9:00) Dlatego niezwykle ważne jest wyspać się dwa dni przed biegiem. Zwyczajnie Twój start potrafi się zacząć 24 godziny wcześniej i nieprzespana noc nie może mieć wpływu na Twój bieg.

Dużym wyzwaniem będzie dotarcie na miejsce startu. Polecam zrobić to wcześniej ponieważ 2 godziny przed biegiem może być ciężko z komunikacja miejską, nie mówiąc już o korkach ulicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest rower.

W biegu

Gdy już będziemy spakowani i ruszymy w kierunku imprezy pozostanie nam już tylko niewielki czas na ostatnie przygotowania. Gdyby doszło do znacznego ochłodzenia zabierz ze sobą na start ciuch, którego nie będzie ci szkoda w razie czego zostawić. Przydadzą się też folie termiczne NRC. Jednak jak wspominałem, prognoza wyda się być bezlitosna.

Rozgrzewkę zacznij o 8:00. My zaczniemy ją w miejscu naszych stałych spotkań treningowych na stadionie LA. Potrwa ok. 30 minut tak aby każdy miał ostatnie 15 minut na swoje sprawy. Około 15 minut przed startem należy się już ustawiać na lini startu w strefie czasowej, w której planujemy biec.

9:00 - start wtedy liczysz się już tylko ty i każdy następny krok na trasie biegu. Po początkowej euforii przyjdzie czas na stagnację nastroju, a czasem wręcz rezygnację. Pod wpływem dużego zmęczenia do Twojej głowy mogą dochodzić różne złe myśli w stylu:

 • bieganie jest beznadziejne, po co ja to robię
 • co mnie podkusiło? Przecież ja lubię leżeć a nie biegać!
 • ten ból jest nie do wytrzymania!
 • schodzę z trasy, nie wiem co ja tu w ogóle robię.

W czasie biegu przygotuj się na ciszę i samotność, często nie będzie się do kogo odezwać lub nie będzie na to siły. Wtedy ratunek przynoszą kibice. Ból fizyczny zawsze można jakoś przezwyciężyć, natomiast z psychicznym jest zawsze trudniej i z nim musimy nauczyć się walczyć. Realizuj swój bieg zgodnie z planem i nie próbuj przyspieszać, to prawie zawsze kończy się źle.

Na trasie są punkty odświeżania i nawadniania nie jest powiedziane, że na każdym będzie ci się chciało pić, ale na każdym staraj się schładzać ciało, zwłaszcza głowę. Żele energetyczne stosuj w równych odstępach, zawsze przed punktem z wodą. Wszystko po to aby nie dać się "zakleić" i w razie czego móc popić go wodą. Proponuję odcinki co 10 km aczkolwiek jest to sprawa mocno indywidualna, niektórzy jak ja nie jedzą żelów prawie nigdy.

Ponad wszystko pamiętaj jednak. Jesteś gotowy/gotowa, już nic nie zmienisz, a każdy kolejny krok przybliża cię do mety. JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!

Po biegu

Błyski fleszy, wrzawa kibiców i niezapominana atmosfera na mecie. To wszystko czeka na każdego po zakończeniu zmagań. Gdy już będziesz na mecie to pamiętaj aby się ubrać oraz najlepiej wykąpać i przebrać w szatni.

Zapewne będziemy się spotykać na dekoracji ale w dużym tłumie może ciężko być razem. Dlatego już 1 października robimy podsumowanie i wspólne spotkanie. Będzie to też okazja do świętowania piątych urodzin stowarzyszenia. O wszystkich innych wątpliwościach związanych z biegiem będziemy rozmawiać na najbliższych treningach.

Osoby, które nie biegną maratonu i przychodzą na trening czeka nietypowa jednostka biegowa. Nasz trening rozpocznie się wraz z rozgrzewką maratońską o 8:00. Następnie po starcie pobiegniemy do planowanego punktu kibicowania Pro-Run (39 km obok Mostów Jagielońskich). Tam zostaniemy kto może ile czasu :)

facebook

pomiar czasu

rekordy pro run

kalkulatory biegowe

News - pozostałe

#1 Lifestyle - Zimowy Must-Have

  Zimowa pora wcale nie musi kojarzyć się z fatalnymi warunkami atmosferycznymi, przygnębien...

Pilates dla biegaczy

Czy wiesz, że "siła napędowa" u biegaczy powinna wychodzić z korpusu, a nie nóg? Czy wiesz, że moż...

#1 TRENING - CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY?

#1 TRENING - CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY? Na dobre wystartowały treningi przygotowujące naszyc...

6 urodziny Pro-Run

Potwierdzamy i zapraszamy na 6 urodziny Pro-Run. Realizujemy rzucony na treningu pomysł czyli rejs...

Rozpoczynamy sezon 2017/2018. Zapraszamy!

    Sezon 2017/2018 – ZACZYNAMY! Już w najbliższą niedziele o godz. 9.00 na Stadionie...

Medal korony gór polskich

Długo wyczekiwany medal już jest :) Dlaczego taki? Już odpowiadamy. Nasza drużyna nie tylko biega ...

News - zawody

Medal BTW 2017

Długo wyczekiwany medal już jest :) Dlaczego taki? Już odpowiadamy. Nasza drużyna nie tylko biega ...

30 km - Wyniki 16.07.2017

Wyniki biegu dostępne będą na stronie DATASPORT (obecnie są prowadzone prace na serwerze i nie mam...

Letnia Trzydziestka 2017

Ruszyły zapisy na nasz lipcowy sprawdzian na dystansie 30 km. Ponownie można będzie sprawdzić swoj...

Biuro zawodów również w piątek

Już w piątek otwieramy biuro zawodów na bieg w Siechnicach w sklepie sportowym Decatchlon Bielany ...

Posiłek regeneracyjny

Posiłek regeneracyjny jest bardzo ważny również po zawodach, tym razem serwujemy grochówkę w wersj...

Organizacja w Siechnicach

  W Siechnicach zapowiada się ponad pięciuset startujących, a wraz z nimi zapewne kibice. Aby ...