dieta-biegacza

Jedni chcą biegać szybciej, inni polepszyć swój stan zdrowia, a niektórzy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Aby zrealizować te cele oprócz treningu biegowego można pomóc sobie odpowiednią dietą.

Nie może to być dieta paryskiej modelki, ani zawodowego kulturysty. Wystarczy kilka drobnych korekt w jadłospisie aby biegało nam się lepiej, masa ciała spadała, a wskaźnik zdrowia wzrastał. Nie musimy tym samym rezygnować z przyjemności jakie wynikają z jedzenia.

Dla początkujących biegaczy proponuje wkomponowanie w codzienne menu większej ilości węglowodanów w postaci makaronu czy ryżu, a wyeliminowanie potraw głęboko smażonych i tłustych, których spożycie może być powodem dolegliwości żołądkowych podczas treningu. Należy również pamiętać o tym, aby posiłki spożywać w regularnych odstępach czasu, a ostatni zjeść na 3 godziny przed planowanym treningiem.

Nieodłączną częścią diety jest również odpowiednie nawadnianie, które w wielu przypadkach decyduje o naszej wydolności. Powinniśmy zatem unikać soków, napojów gazowanych i wysoko słodzonych na korzyść wody oraz napojów izotonicznych. W zimie bardzo dobrym rozwiązaniem jest woda z dodatkiem miodu i cytryny.

Przed startem również należy trzymać się kilku zasad. Zawodowi biegacze ostatni tydzień przed ważnymi zawodami w kwestiach diety i odpowiedniego nawadniania są bardzo restrykcyjni i sprowadzają ten czas niemal do perfekcjonizmu.

Dla początkujących biegaczy warto trzymać się zasady „nic nowego" zarówno w treningu, doborze odpowiedniego stroju jak i diety. Odradzamy stosowanie fantazji kulinarnych tuż przed startem gdyż niekorzystnie może się to odbić na naszym starcie.

Na ostatnie godziny przed startem - kilka kanapek z dżemem bądź miodem, a przed samym startem banan. Unikajmy w tym dniu posiłków mlecznych, tłustych, smażonych czy z dużą ilością orzechów. Nie możemy zapominać o wodzie, która powinna towarzyszyć nam przed w trakcie i po wysiłku.

Dodatkowo naszą dietę możemy wzbogacić o suplementy diety dostępne w formie popularnych odżywek takich jak carbo czy isostar. Musimy jednak pamiętać, że suplementy nie zastępują nam standardowych posiłków, a jedynie są dopełnieniem naszej diety. Dobrze zbilansowana dieta pomoże nam realizować nasze cele, usprawniać nasz trening i jednocześnie nie rezygnować z przyjemnych smakowych doznań.

facebook

pomiar czasu

rekordy pro run

kalkulatory biegowe

News - pozostałe

#1 Lifestyle - Zimowy Must-Have

  Zimowa pora wcale nie musi kojarzyć się z fatalnymi warunkami atmosferycznymi, przygnębien...

Pilates dla biegaczy

Czy wiesz, że "siła napędowa" u biegaczy powinna wychodzić z korpusu, a nie nóg? Czy wiesz, że moż...

#1 TRENING - CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY?

#1 TRENING - CZYM JEST OKRES PRZYGOTOWAWCZY? Na dobre wystartowały treningi przygotowujące naszyc...

6 urodziny Pro-Run

Potwierdzamy i zapraszamy na 6 urodziny Pro-Run. Realizujemy rzucony na treningu pomysł czyli rejs...

Rozpoczynamy sezon 2017/2018. Zapraszamy!

    Sezon 2017/2018 – ZACZYNAMY! Już w najbliższą niedziele o godz. 9.00 na Stadionie...

Medal korony gór polskich

Długo wyczekiwany medal już jest :) Dlaczego taki? Już odpowiadamy. Nasza drużyna nie tylko biega ...

News - zawody

Medal BTW 2017

Długo wyczekiwany medal już jest :) Dlaczego taki? Już odpowiadamy. Nasza drużyna nie tylko biega ...

30 km - Wyniki 16.07.2017

Wyniki biegu dostępne będą na stronie DATASPORT (obecnie są prowadzone prace na serwerze i nie mam...

Letnia Trzydziestka 2017

Ruszyły zapisy na nasz lipcowy sprawdzian na dystansie 30 km. Ponownie można będzie sprawdzić swoj...

Biuro zawodów również w piątek

Już w piątek otwieramy biuro zawodów na bieg w Siechnicach w sklepie sportowym Decatchlon Bielany ...

Posiłek regeneracyjny

Posiłek regeneracyjny jest bardzo ważny również po zawodach, tym razem serwujemy grochówkę w wersj...

Organizacja w Siechnicach

  W Siechnicach zapowiada się ponad pięciuset startujących, a wraz z nimi zapewne kibice. Aby ...