baner oborygena

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ BIEGU WWW.BIEGOBORYGENA.PRO-RUN.PL

Jesteśmy pewni, że kiedy raz skosztujesz tej przygody i zostaniesz Oborygenem, będziesz chciał wracać co roku do Obornik, by czerpać radość z biegu crossowego na 10 km i bawić się z rodziną na tamtejszym Eko Jarmarku. Koszulka naszego biegu jest wyjątkowa, dzięki nawiązaniu do jednego z australijskich symboli – bumerangu. 

koszulka oborygen

 

Jednak mało kto pewnie wie, że najstarszy bumerang na świecie odkryto w 1985 w Polsce, w Jaskini Obłazowej w Tatrach Zachodnich. Był on wykonany z ciosu mamuta, a jego wiek szacuje się na około 23-24 tys. lat. Ludzie, którzy go wykonali, mogli być związani z kulturami z Pavlova, u których wiele prostych narzędzi i konstrukcji mieszkalnych wykonywano z kości mamuta. Dla porównania, najstarszy zachowany bumerang z Australii wykonano z drewna, a jego wiek określono na 10 tysięcy lat. Jako pierwszy narzędzie to opisał w 1770 roku uczestnik wyprawy Jamesa Cooka Joseph Banks.

Użycie bumerangów jest powszechnie kojarzone z australijskimi Aborygenami, ale tego typu broń była znana jak czytamy powyżej i używana także w innych kulturach, między innymi w Europie (np. u dawnych Germanów), Starożytnym Egipcie, pd.-wsch. Azji oraz Ameryce Śr. i Pn. Aborygeni jako jedyni używali specjalnych lekkich bumerangów powracających do rzucającego.

Bumerang, nazwany przez Aborygenów „boo-mar-rang” tj. „kij, który wraca”, służy dzisiaj do rywalizacji sportowej, ale swoje pierwotne zastosowanie w rękach rdzennych mieszkańców Australii znalazł jako broń ręcznie miotana stosowana zarówno do polowań, jak i do walki. Jego zasięg nie przekracza zwykle 150 m i jest zależny od typu i ciężaru bumerangu oraz siły i techniki rzucającego.

Koszulka wymiary


Chcesz zostać posiadaczem ten pięknej i wyjątkowej koszulki - zapraszamy do zapisów i startu 27. sierpnia o 11.00 ! link do zapisów

Partnerzy Oborygena

pro run logo

Garmin24pl

logo gogen poziom

OrtoPes logo jedna linia 300x113

CRiOBB logo 2016

Pan Kregoslup Final Poziom

Projekt dofinansowany przez Województwo Dolnośląskie

Dolny Śląsk logotyp kolor jpg zip

LKD trzebnica

Patronat

radio eska

facebook

pomiar czasu

rekordy pro run

kalkulatory biegowe